Risotto alla Milanese z Borowikami

Ocena:
Przygotujmy
  • 40g suszonych borowików => najlepiej krojonych w plastry
  • Ryż  => oczywiście najlepiej Arborio, natomiast świetnie pasują również Vialone Nano, Carnaroli a nawet Patna. Jeżeli nie mamy dostępu do tych odmian ryżu możemy zaryzykować i użyć popularniejszych jego odmian. Pamiętajmy jednak, że nie może to być ryż długoziarnisty.
  • 100g parmezanu
  • Połowa szklanki wytrawnego białego wina
  • Połowa kostki masła
  • Cebula
  • Oliwa z oliwek => w tym przypadku użyliśmy oliwy borowikowej. Podkreśliła ona borowikowy smak risotto.
  • 0,75 l bulionu drobiowego => zamiennie możemy użyć bulionu grzybowego.
  • Ulubione włoskie przyprawy

  Przydadzą nam się również:

  • Świeże zioła lub pietruszka
  • Szafran
Czas
ok. 40 minut
Porcja
4 duże porcje risotto => jeżeli chcemy jej użyć jako dodatek do innej potrawy to spokojnie wystarczy nam na 8 porcji.
Gotujmy

Przed rozpoczęciem gotowania grzyby myjemy i przekładamy do pojemnika z wodą. Po mniej więcej godzinie grzyby odcedzamy i kroimy na nieduże kawałki. Pamiętajmy abu nie wylewać soku pozostałego po moczeniu borowików. Przyda się on nam w daleszej części gotowania.

Do przygotowia risotto użyjemy głębokiej patelni, Na rozgrzaną oliwę wrzucamy drobno pokrojoną cebulę i smażymy do zeszklenia. Teraz dodajemy ryż i zaczynamy najważniejszą i zarazem najbardziej żmudną część przygotowywania risotto - mieszanie. Każdej kolejnej wspomnianej tu czynności towarzyszyło będzie nieprzerwane mieszanie ryżu z kolejnymi dodatkami na patelni ( może to nam zająć nawet 30 minut). Ryż smażymy z cebulą na oliwie ok. 2-3 minut ( do momentu aż nabierze ślicznego szklistego koloru ). Następnie dodajemy wino i czekamy (mieszając) aż ryż  całość wchłonie. Dodajemy teraz nasz sok grzybowy i czynność powtarzamy.
Przyszedł czas na bulion: dwie jego chochle wlewamy na patelnię (jeżeli mamy dostęp do szafranu, to dodajemy go do bulionu i całość podgrzewamy na średnim ogniu) i po raz kolejny mieszając czekamy aż ryż wchłonie całą jego porcję. Czynność tą powtarzamy kilkukrotnie (tak naprawdę idealnej recepty na ilość dodawanych chochli bulionu nie ma. Ważne aby po zalaniu patelni pierwszymi dwoma, dodawać już tylko po jednej ). Co jakiś czas możemy testować ryż czy jego konsystencja zbliża się do oczekiwanej. Po dodaniu ostatniej porcji bulionu dodajemy również pokrojone borowiki. Po zredukowaniu całości, roztapiamy w ryżu masło (oczywiście mieszając) i dodajemy starty parmezan (jeżeli lubimy bardziej serowe risotto, możemy  dodać więcej sera, natomiast uważajmy aby nie przesadzić ponieważ z naszego risotto zrobi nam się papka)

Podajemy ze świeżymi ziołami i ulubionymi włoskimi przyprawami. Po 30 minutach ciężkiej pracy należy nam się nagroda.

Buon Appetito!

 

Buon Appetito!

Buon Appetito!

Nasze składniki

Nasze składniki

Odcedzone aromatyczne borowiki

Odcedzone aromatyczne borowiki

Ryż z cebulą i sokiem grzybowym

Ryż z cebulą i sokiem grzybowym

Mieszamy, podlewamy -> i tak wkółko

Mieszamy, podlewamy -> i tak wkółko

Świeżo starty parmezan. Mniam Mniam

Świeżo starty parmezan. Mniam Mniam

Całość już prawie gotowa

Całość już prawie gotowa

Komentarze(2):

Kamic 09.05.2013 r. godz. 00.17

mniam mniam, o boże co ja sobie teraz czuja jak to ogladam. ale bym zjadł :D

Don Vasyl 22.04.2013 r. godz. 12.11

A ja robiłem ze zwykłego ryżu w weekend i - smak jest, aromat jest, konsystencja trochę kiepska ale znajomi nie narzekali. Pozdrawiam

zobacz przepis
Skomentuj przepis: